Na rozhlednu Dýmník

Publikováno: 31.1.2017 Autor: admin

Nenechte si ujít návštěvu velkorysého daru městského radního Augusta Wenschuba, který se rozhodl, že ke svým šedesátinám a odchodu do důchodu vybuduje rozhlednu, kterou poté věnoval darem rumburské sekci Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Slavnostní otevření rozhledny, jejíž výstavba trvala necelých deset měsíců, se konalo 27. září 1896 a po svém zakladateli nesla dlouho jméno Augustova věž.

Rozhledna, vysoká 15 metrů, byla postavena na kopci Dýmník a její nadmořská výška je 515 metrů. Za dobrého počasí jsou z rozhledny vidět Dolní Křečany a JIříkov, německý Kottmar, Rumburk, varnsdorfský Špičák, Lužické hory, Ještěd, Vlčí hora a další vrchy.
Z Rumburku se na Dýmník dostanete po žluté značce kolem koupaliště a po silničce až k restauraci na Dýmníku. Od restaurace je to k rozhledně asi sto metrů po modré značce. Rozhledna je stále volně přístupná.
V restauraci se nejen dobře najíte, ale díky možnosti ubytování zde můžete pobýt i přes noc, kromě toho zde můžete zakoupit různé suvenýry a pohledy. Restaurace tu stojí již od roku 1895 a je centrem nejen turistických výprav, ale i společenských a kulturních akcí. Jsou zde pořádány společenské i maturitní plesy, módní přehlídky, podnikové večírky, svatební hostiny a další akce.
Kopec Dýmník je sopečného původu, celý vrch tvoří čedič, o čemž se můžete přesvědčit u rozhledny, kde najdete známé "varhany".